Суббота, 28.06.2025, 07:37Приветствую Вас Гость | RSS
Донецкая школа № 64
Меню сайта
Категории раздела
9 класс [39]
10 класс [39]
11 класс [38]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог файлов


Главная » Файлы » Дистанционное обучение 9-11 класс » 10 класс

Украинская литература Урок № 4
19.09.2014, 10:56

Украинская литература

Урок № 4                                           .                           

Тема. І. С. Нечуй-Левицький. Повість «Кайдашева сім’я». Реалізм твору, сучасна (вічна) актуальність проблеми батьків і дітей

Мета: допомогти учням сприйняти й зрозуміти зміст твору, його проблематику, художні особливості,

естетичну красу; розвивати навички роботи з текстом, виділення головних епізодів, їх коментування та оцінювання; виховувати повагу до батьків, до людської гідності.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього; сцени з вистав.

Теорія літератури: проблематика, художні особливості.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

«Яка прекрасна мова! Читав — наче погожу воду у спеку пив. Яке знання народних звичаїв, народного життя!» — так захоплено відгукувався про повість І. Нечуя-Левицького Михайло Коцюбинський. Яке ж враження справив твір на вас, чому його називають «сміхом крізь сльози» — про це поговоримо на сьогоднішньому уроці.

ІІ . Оголошення теми й мети уроку

ІІІ . Актуалізація опорних знань учнів

1. Обмін враженнями щодо прочитаного.

— Що привернуло вашу увагу, що розсмішило, а що засмутило?

2. Складання «сюжетного ланцюжка».

(Учні продовжують складати «сюжетний ланцюжок» твору за прочитаними вдома розділами.)

V розділ

По дорозі до млина Лаврін знайомиться з дівчиною своєї мрії. Побачення з Мелашкою. Сватання.

Кайдаші їдуть на оглядини до Балашів на Западинці. Весілля

VI розділ

Спочатку Мелашка жила, як у раю. Далі свекруха почала лаяти Мелашку, яка не справлялася з важкою хатньою роботою. Кайдаш сварився із жінками за те, що обід не був готовий вчасно. Мелашка скаржиться своїй матері, свариться з Мотрею. Мелашка йде на прощу й не повертається, залишається там у наймах,

Кайдаші вирушають у Київ і повертають Мелашку

VII розділ

Свекруха й невістка помирилися, але Лаврін перестав слухати батька, хотів сам господарювати. Старий Кайдаш запиячив до «білої гарячки» й утопився розвиток дії, кульмінаційні моменти

VIII розділ

Старого Кайдаша поховали й стали ділити спадщину. Сварка за землю, позов у волость. Сварка Мелашки й Мотрі за сміття в сінях. Сварка за курей, що неслися на чужому горищі. Сварка за розбитий дитиною кухоль. Побиті горщики. Мотря виколола свекрусі око. Позов у волость. Відділення хати Карпа. Тимчасове перемир’я, спільна робота братів у полі. Карпа обирають десяцьким. Громада розкопує «клятий горб». Історія з громад-

ським шинком

IX розділ

Зима й весна, прожиті в злагоді. Покльовані Мелашчині огірки. Стара Кайдашиха перебила ногу півневі Мотрі.

Мотря перебила спину Лаврінову кабанчику. Маруся прибила Мотриного півня і вкинула собі в борщ. Сварка між сім’ями: закриті в хлів Лаврінів кабан і Карпів кінь, Карпо піднімає руку на матір. Суд у волості. Карпо вибачається. Сварка за грушу. Примирення, коли груша всохла

3. К оментар учителя.

У першій редакції повісті розв’язка була іншою: груша все розросталася і все призводила до сварок між сім’ями братів Кайдашів.

IV. Форму вання вмінь та навичок

1. Міні-диспут.

«Чи вірить читач, що разом із засохлою грушею припинилися сварки між Кайдашами?»

2. Міні-дослідження. Складання таблиці.

«Що дає підстави визначати твір “Кайдашева сім’я” як соціально-побутову повість, реалістичний твір?»

Соціальне            Побутове

Бідність селянства, темнота, забобон-                                          

ність, відсутність культурного впливу;

пияцтво.

 Роз’єднаність, байдужість до громад-

 ських справ (історія з горбом).

Малоземелля.

Довірливість і зрадливість у громадсько-

му житті (історія з викупом шинка.)

Високі податки, наймитування

3. І нтерактивна вправа «Мозковий штурм».

(Учні роблять висновки в ході інтерактивної вправи.)

О р і є н т о в н і в і д п о в і д і

— Твір цілком реалістичний, тому що правдиво, об’єктивно й усебічно відображає дійсність, типові характери в типових обставинах; відтворює життя «у формах самого життя».

— Показуються соціальні процеси та явища в пореформеному селі другої половини XIX ст., їх вплив на свідомість селян.

— Змальовуються деталі життя, побуту, звичаїв українського села. Це дає підстави для визначення твору як соціально-побутової повісті.

4. Пошуково-дослідницьке завдання.

Визначте, які проблеми, порушені у творі І. Нечуя-Левицького, є тогочасними, а які — вічними.

Тогочасні проблеми Вічні проблеми

Злиденне життя селян; непомірні податки; руйнування патріархального укладу села; темнота і забобонність селян; недосвідченість у громадських справах

Батьків і дітей; добра і зла; кохання; сімейних стосунків; людської гідності

5. Проблемні запитання до учнів.

— У чому криється проблема стосунків батьків та дітей часів І. Нечуя-Левицького і подібна в наш час? (У другій половині ХІХ ст. (у селі) — проживання дорослих дітей з батьками, вимога повного підкорення старшому; малоземелля, бідність; малий життєвий простір (тісні хати), дві-три господині в домі і т. ін.; егоїзм.

У наші часи — відсутність окремого житла, безробіття, залежність від матеріальної допомоги батьків, лінощі, егоїзм.)

— Які шляхи подолання цієї проблеми в наш час ви бачите?

(Реальна й систематична підтримка молодих сімей з боку держави; працелюбність, прагнення до фінансової незалежності, повага до старших, розуміння того, що батьки свій обов’язок виконали,

настала черга дітей виконувати свої щодо батьків.)

V. Підбиття підсумків уроку

І нтерактивна вправа «Мікрофон».

Продовжіть речення.

«Мене зацікавила проблема …»

«Твір “Кайдашева сім’я” звучить по-сучасному, тому що …»

«Я помітив (помітила), що …»

VІ. Домашнє завдання

Підготуватися до характеристики образів (зробити виписки), розмови про художню майстерність автора «Кайдашевої сім’ї».

Індивідуальне завдання: підготувати виступи-інсценівки.

Категория: 10 класс | Добавил: Правитель_Бабаколэнда
Просмотров: 826 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Вход на сайт
Поиск
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz